Spełnij swoje ukryte fantazje

Załóż darmowe konto
co to są fetysze

Co to są fetysze i skąd się biorą?

Spis treści

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut iaculis nibh eu nibh mollis, non molestie est vestibulum. Suspendisse blandit porta dapibus. Ut finibus commodo augue sit amet malesuada. Suspendisse potenti. Quisque aliquet, ex vitae malesuada vulputate, nunc risus varius magna, et feugiat ipsum quam eget elit. Aliquam risus lectus, ornare et tincidunt nec, viverra vel ipsum. Sed id lobortis leo, vitae imperdiet mi. Pellentesque ut ipsum mauris. Donec a viverra neque. Donec ac quam varius, imperdiet justo non, maximus dolor.

Co to są fetysze i skąd się biorą?

Każdy ma jakiś fetysz, ale nie wszyscy są świadomi, że są one nimi. Jednak natura ludzka, szczególnie seksualna, jest tak skomplikowana i różna, że trudno ją podporządkować jakimś normom. Wielu ludzi zastanawia się, co to jest fetysz. W tym artykule przybliżymy bliżej to zagadnienie. Opowiemy też, skąd się biorą fetysze albo raczej – co domniemają naukowcy. Jeśli i Ty chcesz dowiedzieć się coś więcej na ten temat – zachęcamy do lektury!

Czym jest fetysz?

Zacznijmy jednak od początku – co to jest fetysz? Niegdyś w ten sposób nazywano przedmioty, którym oddawano religijną cześć, obiekty kultu. Dzisiaj zachowuje ono swoje pierwotne znaczenie, ale zdecydowanie częściej używa się go w kontekście osoby, przedmiotu lub zachowania, wywołującego silne podniecenie seksualne. Seksuolodzy fetysze nazywają parafiliami, przy czym rozróżniają je na patologiczne i niepatologiczne.

Przekładając to na ludzki, to odchylenia od pewnych norm społecznych, jakie obowiązują w społeczeństwie. A przynajmniej tak mówi się o nich oficjalnie. Wszystko dlatego, że seks stanowi bardzo indywidualną sprawę i temat tabu, na który nawet przedstawiciele zachodnich społeczeństw, bardziej otwartych niż np. polskie, niechętnie się wypowiadają. Czasem nawet ktoś nie wie, co to jest fetysz, a mimo wszystko się mu oddaje!

Skąd się biorą fetysze?

Naukowcy wciąż spierają się, skąd się biorą fetysze. Najpowszechniejszy pogląd mówi o tym, że rozwijają się one już od etapu dzieciństwa, a najsilniej – w okresie dojrzewania. Wynika to z faktu, że wchodząca w dorosłość osoba kojarzy dany bodziec, przedmiot z podnieceniem seksualnym. Wskutek powiązania dwóch bodźców np. nagości z bielizną erotyczną lub z konkretnymi zabawami albo masturbacji z danym rodzajem erotyki rodzi się fetysz.

Czy fetysze są normalne?

Wiesz już, czym są i mniej więcej skąd się biorą fetysze. Pytanie jednak – czy są one czymś normalnym? A jakie są normy w seksie? Czy to, że ktoś odbywa zbliżenia tylko w pozycji misjonarskiej, jest normalne? Czy może rozszerza się ona o np. pozycję od tyłu, na jeźdźca lub seks oralny? W przypadku natury ludzkiej trudno mówić o sztywnych ramach. Nie zmienia to faktu, że fetysze jednak mogą być problematyczne.

Pod jakim względem? Dla większości osób fetysz stanowi urozmaicenie życia erotycznego. Ot – zabawa ze stópkami czy w erotycznej bieliźnie jako coś, co dodaje pikanterii. Gorzej, gdy dany czynnik staje się kluczowy nie tyle dla osiągnięcia orgazmu, co podniecenia w ogóle. To w takich sytuacjach mówi się o parafiliach patologicznych, gdyż zaburzają funkcje seksualne. Wtedy warto szukać pomocy u specjalisty.

Dołącz do innych fetyszystów na Love My Feet!

Jeśli dla Ciebie fetysz to nic więcej, jak tylko ubarwienie życia łóżkowego – baw się po prostu tak, jak lubisz! Co więcej – jesteś w większości, gdyż mnóstwo par (i nie tylko) lubi ubarwiać swoje relacje intymne w najróżniejszy sposób. A jeśli chcesz przekonać się, jak bardzo różne i podniecające mogą być odmienne fetysze – sprawdź już teraz Love My Feet! Dołącz do szerokiego grona fanów różnych sprośnych zabaw i czerp z nich pełną przyjemność.

Dodaj ocenę

4/5 - (4 votes)

Sprawdź również

Love My Feet & Read

Czy związek z fetyszystą jest bezpieczny?

Jeśli i Ty jesteś „casualem” i masz obawy co do drugiej połówki, która wyznała, że ma może nieco dziwaczne upodobania – czy masz się czego obawiać?

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Gadżety erotyczne i akcesoria do BDSM

Jakie gadżety BDSM powinny znaleźć się w sypialni każdego miłośnika takich praktyk? O tym piszemy w poniższym artykule

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Jak się przyznać do fetyszu?

Najtrudniej tylko o tym powiedzieć, że ma się jakieś małe seksualne dziwactwa. Ty też zastanawiasz się, jak się przyznać do fetyszu?

CZYTAJ CAŁOŚĆ

Co to jest findom i na czym polega?

Zastanawiasz się, co to jest findom i na jakiej zasadzie działa ten układ? Jeśli tak – zachęcamy już teraz do przeczytania tego artykułu

CZYTAJ CAŁOŚĆ