Wejście na stronę wymaga potwierdzenia,
że jesteś osobą pełnoletnią.
Czy masz 18 lat?
Nie, wyjdź z strony
Portal erotyczny Blog Co to są fetysze i skąd się biorą?

Co to są fetysze i skąd się biorą?

Wielu ludzi zastanawia się, co to jest fetysz. W tym artykule przybliżymy bliżej to zagadnienie. Opowiemy też, skąd się biorą fetysze albo raczej – co domniemają naukowcy. Jeśli i Ty chcesz dowiedzieć się coś więcej na ten temat – zachęcamy do lektury!

08.09.2021
Dodaj ocenę
4/5 - (4 votes)
Spis treści

Co to są fetysze i skąd się biorą?

Każdy ma jakiś fetysz, ale nie wszyscy są świadomi, że są one nimi. Jednak natura ludzka, szczególnie seksualna, jest tak skomplikowana i różna, że trudno ją podporządkować jakimś normom. Wielu ludzi zastanawia się, co to jest fetysz. W tym artykule przybliżymy bliżej to zagadnienie. Opowiemy też, skąd się biorą fetysze albo raczej – co domniemają naukowcy. Jeśli i Ty chcesz dowiedzieć się coś więcej na ten temat – zachęcamy do lektury!

Czym jest fetysz?

Zacznijmy jednak od początku – co to jest fetysz? Niegdyś w ten sposób nazywano przedmioty, którym oddawano religijną cześć, obiekty kultu. Dzisiaj zachowuje ono swoje pierwotne znaczenie, ale zdecydowanie częściej używa się go w kontekście osoby, przedmiotu lub zachowania, wywołującego silne podniecenie seksualne. Seksuolodzy fetysze nazywają parafiliami, przy czym rozróżniają je na patologiczne i niepatologiczne.

Przekładając to na ludzki, to odchylenia od pewnych norm społecznych, jakie obowiązują w społeczeństwie. A przynajmniej tak mówi się o nich oficjalnie. Wszystko dlatego, że seks stanowi bardzo indywidualną sprawę i temat tabu, na który nawet przedstawiciele zachodnich społeczeństw, bardziej otwartych niż np. polskie, niechętnie się wypowiadają. Czasem nawet ktoś nie wie, co to jest fetysz, a mimo wszystko się mu oddaje!

Skąd się biorą fetysze?

Naukowcy wciąż spierają się, skąd się biorą fetysze. Najpowszechniejszy pogląd mówi o tym, że rozwijają się one już od etapu dzieciństwa, a najsilniej – w okresie dojrzewania. Wynika to z faktu, że wchodząca w dorosłość osoba kojarzy dany bodziec, przedmiot z podnieceniem seksualnym. Wskutek powiązania dwóch bodźców np. nagości z bielizną erotyczną lub z konkretnymi zabawami albo masturbacji z danym rodzajem erotyki rodzi się fetysz.

Czy fetysze są normalne?

Wiesz już, czym są i mniej więcej skąd się biorą fetysze. Pytanie jednak – czy są one czymś normalnym? A jakie są normy w seksie? Czy to, że ktoś odbywa zbliżenia tylko w pozycji misjonarskiej, jest normalne? Czy może rozszerza się ona o np. pozycję od tyłu, na jeźdźca lub seks oralny? W przypadku natury ludzkiej trudno mówić o sztywnych ramach. Nie zmienia to faktu, że fetysze jednak mogą być problematyczne.

Pod jakim względem? Dla większości osób fetysz stanowi urozmaicenie życia erotycznego. Ot – zabawa ze stópkami czy w erotycznej bieliźnie jako coś, co dodaje pikanterii. Gorzej, gdy dany czynnik staje się kluczowy nie tyle dla osiągnięcia orgazmu, co podniecenia w ogóle. To w takich sytuacjach mówi się o parafiliach patologicznych, gdyż zaburzają funkcje seksualne. Wtedy warto szukać pomocy u specjalisty.

Dołącz do innych fetyszystów na Love My Feet!

Jeśli dla Ciebie fetysz to nic więcej, jak tylko ubarwienie życia łóżkowego – baw się po prostu tak, jak lubisz! Co więcej – jesteś w większości, gdyż mnóstwo par (i nie tylko) lubi ubarwiać swoje relacje intymne w najróżniejszy sposób. A jeśli chcesz przekonać się, jak bardzo różne i podniecające mogą być odmienne fetysze – sprawdź już teraz Love My Feet! Dołącz do szerokiego grona fanów różnych sprośnych zabaw i czerp z nich pełną przyjemność.

Sprawdź również

Previous slide
Next slide
06.06.2022

Czy związek z fetyszystą jest bezpieczny?

Jeśli i Ty jesteś „casualem” i masz obawy co do drugiej połówki, która wyznała, że ma może nieco dziwaczne upodobania – czy masz się czego...

06.06.2022

Gadżety erotyczne i akcesoria do BDSM

Jakie gadżety BDSM powinny znaleźć się w sypialni każdego miłośnika takich praktyk? O tym piszemy w poniższym artykule

06.06.2022

Jak się przyznać do fetyszu?

Najtrudniej tylko o tym powiedzieć, że ma się jakieś małe seksualne dziwactwa. Ty też zastanawiasz się, jak się przyznać do fetyszu?

06.06.2022

Co to jest findom i na czym polega?

Zastanawiasz się, co to jest findom i na jakiej zasadzie działa ten układ? Jeśli tak – zachęcamy już teraz do przeczytania tego artykułu

27.04.2022

Największe fetysze polskich gwiazd

Zazwyczaj ludzi, których widzimy na ekranach telewizorów czy komputerów lub słuchamy w radiu, traktuje się trochę inaczej niż przeciętnego Kowalskiego. Nierzadko stawiani na piedestale, wydają...

27.04.2022

FetLife po polsku – opinia i recenzja

Od pewnego czasu mamy też FetLife po polsku, co znacznie ułatwia korzystanie z serwisu osobom z naszego kraju. Jednak czy to najlepsza opcja, jaka funkcjonuje w...